Já to nebyl!

Bylo zřejmě jen otázkou času, kdy obrannou rétoriku premiéra Babiše, toho času opakovaně obviněného pro podezření ze spáchání trestného činu dotačního podvodu, převezmou další obvinění občané.

Článek Jana Horáka uveřejněný dnes na serveru Aktuálně.cz přitom barvitě dokládá nespornou argumentační inspiraci premiérem v případu obviněného expolicisty Pavla Štěpána. Někdejší předseda odborové buňky při pražské speciální pořádkové jednotce měl po dobu pěti let sice řádně vybírat členské příspěvky od svých kolegů, tyto ovšem jaksi pozapomněl předávat centrále a zřejmě „omylem“, jak už se tak někdy stává, si je ponechal ve vlastní peněžence.

Celá věc byla, tak jako v případě jakékoli trestné činnosti příslušníků policejního sboru, šetřena Generální inspekcí bezpečnostních sborů (GIBS), a to pro podezření ze spáchání trestného činu zpronevěry. A co na obvinění říká bývalý policista Štěpán? „V této burlesce lze použít jedině slova pana premiéra – je to účelovka, je to kampaň.“

Dovolila bych si na tomto místě poznamenat, že účinnost obrany ve stylu Barta Simpsona, „Já to nebyl!“, alespoň prozatím nebyla úspěšně prokázána, když jak známo, v prosinci 2019 byl premiér Babiš po intervenci nejvyššího státního zástupce opět obviněn. Ze své vlastní praxe mohu naopak uvést, že se jedná o způsob obhajoby nejčastěji končící rozsudkem uznávajícím obžalovaného vinným.

Proto bych všem svým klientům upřímně doporučovala tuto značně otřepanou frázi nadále nepoužívat.

Vaše advokátka